Alacahöyük

admin 20 Mayıs 2013 0
Alacahöyük

Alacahöyük

Alacahöyük, Çorum’a 45 km. güneyde, Alaca İlçesine 17 km.mesafede kuzeybatısında  olup, Boğazköy’e 34, Ankara’ya ise 210 km. uzaklıkta bulunan Alacahöyük Köyü yerleşim alanında bulunmaktadır.

Höyük, ilk kez 1835 yılında W.C. Hamilton tarafından dünyaya tanıtılmış olup, bu tarihtn sonra höyük Orta Anadolu’yu ziyaret eden ilim adamların uğrak yeri olmuştur. 1861 yılında ise G. Perrot  höyüğe gelerek kapının sağ ve solundaki dört köşe kulenin planı ve orthostatlardan birini açığa çıkarmışır. Perrot  bu kabartmaların hitit dönemine ait olduğunu da ilk olarak ileri süren isim olmuştur.

Yapılan tüm kazılar sonucunda Alacahöyük’ün Kalkolitik Çağdan günümüze kadar gelip iskâna sahne olan höyükte 4 kültür katı tespit edilebilmiştir. Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit ve Frig dönemlerini kapsayan bu katlar kendi aralarında 15 ayrı mimari tabakaya ayrılmaktadır. 

Eski Tunç Çağı Alacahöyük’te 13 kral mezarı ile önem kazanmıştır.Orta Anadolu’daki diğer mezar tiplerinin aksine Alacahöyük’te hem mezarların hem de ölülerin istikametinde bir birlik vardır. Ölü hediyeleri Eski Tunç Çağında Ege ve Önasya’da bilinenlerin en zengini ve çeşitlisidir.

Höyük’teki şehrin dinsel kapısını meydana getiren güneydoğudaki sfenksli kapıda, iki sfenks bulunmaktadır. İki metreden yüksek ve monolit taş lentoları üzerine yontulmuş olan sfenks protomlarında baş şekilleri dikkati çekmektedir. Dışarı taşkın şişkin gövdeli sfenksler ayrık ve kısa bacaklar üzerinde durmaktadır. Doğu tarafındaki sfenksin iç yüzünde pençelerinde tavşan taşıyan çift başlı kartal figürü bulunmaktadır.

Sfenksli kapıdan içeri girildiğinde, giriş kompleksinin sağ tarafında “Mabet-Saray” olarak adlandırılan büyük bir Hitit yapısının temelleri gmevcuttur. Bu yapı, çeşitli depo odaları ve diğer komplekslerden meydana gelmektedir.

 alacahoyuk-1

alacahoyuk-2 alacahoyuk-3alacahoyuk-4

  alacahoyuk-5

alacahoyuk-6 alacahoyuk-7

alacahoyuk-8 alacahoyuk-9

Boğazköy-Alacahöyük _Milli _Parkı

 

Yorum Yap »